Ranč Bystrá nad Jizerou roste!

2.11.2011

Příští rok se část plánovaných klinik uskuteční konečně u nás doma. Hodně z vás se ptalo, co vlastně stavíme, kde to je a co tam budeme mít. Jedná se o stavbu ubytovacího komplexu, ranče, který se skládá ze dvou kanadských srubů a jedné venkovské chalupy, stájí, velké kruhové zastřešené jízdárny a venkovní jízdárny, která se bude snad příští rok zastřešovat. Celková ubytovací kapacita objektu bude 30 lůžek.

Už máme kde trénovat

Kruhovka
Z fotografií je patrné, že práce na stavbě probíhají na plné obrátky. Díky tomu je již v provozu kruhová jízdárna (fotografie je tři měsíce stará) o průměru 20 metrů a stáje budeme kolaudovat koncem tohoto měsíce. Kruhovou jízdárnu, jako první z plánovaných jízdáren, jsme zvolili ve velkém průměru proto, aby se zde dalo pohodlně jezdit a pracovat s dobytkem. Její výška byla oproti standardům navýšena o 1,5 metru, a to proto, abyste lasem neškrtali o střechu ani v nejnižších místech u lambríny. Kruhovka tak bude místem pro obsedání a výcvik mladých koní a jezdců, ale i pro trénink práce s dobytkem.

Kanadské sruby i bazén se slanou vodou

log3
V areálu je prostorný zastřešený bazén o rozměrech 10x4 metru se slanou vodou a vytápěním skrze tepelná čerpadla. Kombinace odsouvatelného zastřešení a vyhřívání poskytne poměrně široké spektrum využitelnosti bazénu. Sice to není úplně klasicky rančerská záležitost, ale ruku na srdce - kdo by si při letních klinikách, kdy teploty na sluníčku přesahují 40°C, nechtěl skočit do vody? V suterénu většího ze srubů, který je na obrázku spolu s bazénem, bude prostorná klubovna s barem, ve které během klinik dostanete něco dobrého k jídlu i k pití a bude se zde odehrávat teoretická část výuky, neboť bude vybavená velkými Plasma TV a ozvučením. Klubovna bude dostatečně prostorná i pro nějakou tu kapelu, takže vše, co potřebujeme pro bezproblémový chod ranče.

Klasická chalupa

LOG2
Součástí areálu je i klasická chalupa, která pocházela z roku 1780. Původním záměrem byla rekonstrukce, ale po větším stavebním zásahu se ukázalo, že základy jsou chatrné a neunesou masivní rozšíření podkroví. Nakonec se musela kompletně zbourat a postavit znovu. Alespoň jsme využili některé původní materiály, a tak jsme alespoň trochu historie uchovali. V suterénu této budovy naleznete vířivou vanu pro 5 lidí. To oceníte obzvlášť v sychravějších částech roku, kdy se vrátíte promrzlí z vyjížďky, lyží, či když prosedíte hodiny v sedle během klinik.

Chov krav plemene Charolais a Aberdeen Angus

Charolais
Pro náš směr práce s koňmi, tedy Vaquero Horsemanship, je nezbytná přítomnost dobytka. V současné době disponujeme 60 ha pastvin, po kterých nám běhají francouzské krávy plemene Charolais a brzy dorazí i první kusy černého plemene Aberdeen Angus. S dobytkem můžeme pracovat jak v uzavřené jízdárně, tak i v přírodě na pastvinách, což je nezbytné proto, aby práce s dobytkem nebyla jen simulací reálné práce.

Co říct závěrem?

Ložnice
Snad jen to, že doufám, že se vám u nás bude líbit, že zde prožijete příjemné chvíle nejen díky stylovému a nadstandardnímu ubytování, ale že si od nás odnesete i spoustu zajímavých informací ohledně správného jezdectví. O kvalitu výcviku u nás se budou starat opravdové ikony světového jezdectví, mezi které právem patří zejména Jeff Sanders, Paul Woods, Pedro Torres či Alfonso Aguilar. Více o celém projektu přineseme co nevidět. Plánované oficiální otevření je stanoveno na únor 2012, slavnostní otevření pak na konec dubna 2012, kdy dorazí výše zmiňovaní patroni našeho ranče včetně ostatních zástupců zejména německé Vaquero komunity. Bude se jednat o velkou kliniku, jejíž parametry právě ladíme. Takže stay tuned!

Autor: Ondřej Zalabák/ Ranch Bystrá nad Jizerou